Uge i Svendborg: Dissektion på Naturama og Pigefodbold hos FC Kurant

Foto: Kultunaut.
dato

Svendborg byder på en blanding af aktiviteter i den kommende uge, spækket med spændende oplevelser for både børn og voksne. Her kan du blandt andet opleve dyreanatomien tæt på eller give dig i kast med sportsaktiviteter.

Næste uge i Svendborg byder på alt fra lærerig dissektion til sportslige aktiviteter som pigefodbold og kampsport. Derudover er der oplevelser og ture gennem byens landskaber og museer at tilgå, hvilket skaber en mangfoldig palet af muligheder.

Dissektion på Naturama

Mandag morgen kan du få en unik indsigt i dyrenes anatomi med dissektion på Naturama. Det er en sanselig oplevelse, der ikke kun pirrer nysgerrigheden, men også lærer os om kroppens indre funktioner. Dygtige formidlere står klar til at guide deltagerne gennem denne naturvidenskabelige aktivitet.

Tidspunkt: Mandag 20. juli 2026, kl. 10:00
Sted: Naturama, Dronningemaen 30, 5700 Svendborg
Entré: Gratis, når entréen er betalt. Børn 0-17 år har gratis entré

Pigefodbold i FC Kurant

Senere på mandagen er der rig mulighed for de yngste piger at have det sjovt med boldspil hos FC Kurant. Pigefodbold træner de små i et sjovt og lærerigt miljø, hvor fællesskab er i højsæde. Her er alle velkomne, uanset tidligere erfaring med fodbold.

Tidspunkt: Mandag 20. juli 2026, kl. 16:30
Sted: FC Kurant, Nyborgvej 70, 5700 Svendborg
Entré: Fri entré

Koryu Jissen Shorin-Ryu: Old style MMA

Mandag eftermiddag byder også på en anderledes træningsoplevelse med Koryu Jissen Shorin-Ryu, en unik form for kampsport og selvforsvar, der fokuserer på realistisk kamp. Kom og oplev traditionel teknik kombineret med moderne træning.

Tidspunkt: Mandag 20. juli 2026, kl. 17:00
Sted: Byparken 1, 5700 Svendborg
Entré: Fri entré

Vandretur og sejlads med veteranfærgen M/S Helge

Onsdag er der mulighed for at deltage i en vandretur i Svendborgs skønne landskaber og maritime kulturmiljøer. Turen inkluderer også en sejltur med veteranfærgen, hvilket gør dagen til en komplet oplevelse.

Tidspunkt: Onsdag 22. juli 2026, kl. 09:00
Sted: Havnepladsen i Svendborg, Havnepladsen 2, 5700 Svendborg
Entré: 695 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler