Strikke- og hæklekaféen på Lundby Bibliotek er et ugentligt mødested for alle, der elsker at arbejde med garn. Her kan du udveksle erfaringer, lære nye teknikker og få inspiration fra andre kreative sjæle.
En åben invitation til alleCaféen er åben for alle aldersgrupper, og både nybegyndere og erfarne strikkere og hæklere er velkomne. Det er en oplagt mulighed for børn og unge, der gerne vil lære at strikke eller hækle, at få en god start med hjælp fra de mere erfarne deltagere.
Medbring selv forplejningFor at gøre aftenen endnu hyggeligere, opfordres deltagerne til at medbringe egen kaffe, te, brød og kop. Det skaber en hjemlig atmosfære og giver mulighed for at nyde en pause med en varm drik, mens man arbejder på sit projekt.
Praktisk information:
Datoer: Tirsdag 5. maj, 12. maj og 19. maj 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Lundby Bibliotek, Lundbyvej 43, 5700 Svendborg
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her