Skårup IF sikrer sejr over ERI i en dramatisk dyst

Sammenhold
dato

Skårup IF Herrer Serie 2 sejrede tirsdag aften med 2-1 mod ERI, i en kamp der krævede alt af spillerne på trods af hårde betingelser. Cheftræner Dennis Iglemose står tilbage med en dybfølt lettelse og stolthed over den hårdt tilkæmpede sejr.

I tirsdagens kamp mod ERI oplevede Skårup IF en intens og krævende kamp på udebane, hvor begge hold lagde for dagen i højt tempo. "Det var en vanvittig hård kamp. ERI var et rigtig fint hold med mange gode spillere," fortæller cheftræner Dennis Iglemose.

Efter en start med chancer i begge ender hang Skårup IF efter ERI resten af første halvleg. Iglemose tilskriver det træthed fra en kamp 48 timer tidligere og en ujævn boldomgang. "Vores boldomgang i første halvleg var ikke god nok – men det skyldes både banen og træthed," forklarer han.

I pausen blev der dog justeret, og Skårup kom blæsende ud efter pausen med to hurtige scoringer, der ændrede kampens forløb. Cheftræneren fortæller: "Her efter sidder vi på kampen – men 10 min før tid er der ikke mere luft i tanken, og ERI scorer et mål." De sidste minutter blev en kamp for at holde føringen. "De sidste 10-15 min. skal kriges hjem. Det blev en dejlig sejr," understreger Iglemose.

Defensiven viste sig som en af holdets styrker: "Vores forsvar stod godt imod i dag," bemærker Iglemose. Som en kollektiv indsats blev hele holdet fremhævet for deres kampånd, hvor ikke færre end otte spillere modtog stemmer for deres præstationer. Alligevel blev Malthe Vikkelsø særligt anerkendt med fem stemmer og blev dermed dagens mand på banen.

Med sejrens glæde og den kollektive indsats som baggrund roser Iglemose sine spillere: "Jeg vil starte med at fremhæve hele holdet i dag – vi kæmper alle mand som en samlet flok i dag."

Sejrens kampånd og intensitet bliver dermed en vigtig del af fortællingen om Skårup IF's hårdt tilkæmpede triumf mod et stærkt ERI-hold.

Næste kamp for Skårup IF Herrer Serie 2 er et opgør imod Aarslev BK. Det udspiller sig i Skårup Stadion d. 28. august klokken 18:45.

Kampens resultat: 2-1 til Skårup IF Herrer Serie 2
Række: Herrer S3, Efterår 2025, Pulje 1

Mål
47'0-1Mads “Fysse” Fyrsteling
49'0-2Victor Greve
79'1-2
Kilde: Dennis Iglemose - Skårup IF Herrer Serie 2
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.