Oplev spændende aktiviteter på Svendborg Bibliotek

dato

Fredag den 14. marts og lørdag den 15. marts 2025 byder Svendborg Bibliotek på to unikke arrangementer for både børn og voksne. Tag din klasse med til Børnebiblioteket eller deltag i den hyggelige brætspilscafé.

Tag din klasse med på Børnebiblioteket

Fredag den 14. marts kl. 09:00 kan skoleklasser opleve en spændende dag på Børnebiblioteket. Dagen starter med en varm velkomst og en kort introduktion til bibliotekets faciliteter. Herefter kan eleverne gå på opdagelse på egen hånd og lære mere om de mange muligheder, biblioteket tilbyder.

Der er også mulighed for at få oprettet lånerkort på dagen, hvis man medbringer udfyldte indmeldelsesblanketter, eller man kan blive oprettet online inden besøget. Husk at medbringe sundhedskort eller en klasseliste med elevernes navne.

Efter besøget kan klassen nyde deres medbragte madpakker i forhallen eller i bibliotekets have/pavillon.

Brætspilscafé for alle

Lørdag den 15. marts kl. 13:00 er det tid til hygge og spil, når biblioteket åbner dørene til deres populære brætspilscafé. Her kan både nye og erfarne spillere deltage i en eftermiddag fyldt med sjov og udfordringer.

Caféen byder på en voksende samling af nye spil, og deltagerne er også velkomne til at medbringe egne spil. Jesper Maarbjerg, som står bag FB-siden "Brætspil Svendborg", vil anføre arrangementet og sikre, at alle får en god oplevelse.

Arrangementet er gratis, og det kræver ingen tilmelding. Mød blot op og nyd en eftermiddag med brætspil og hyggelig samvær.

Praktisk information

Børnebiblioteket:
Dato: Fredag den 14. marts 2025
Tid: Kl. 09:00
Sted: Svendborg Bibliotek, Svinget 1, 5700 Svendborg
Målgruppe: Børn
Opret lånerkort online

Brætspilscafé:
Dato: Lørdag den 15. marts 2025
Tid: Kl. 13:00
Sted: Svendborg Bibliotek, Svinget 1, 5700 Svendborg
Målgruppe: Alle
Entré: Gratis



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut