Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Svendborg Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Svendborg Kommune:

2005200920132017
32344320293420834310


Personlige stemmer i Svendborg Kommune:


2005200920132017
25779238552638426493

Blanke stemmer i Svendborg Kommune:


2005200920132017
417372686576


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet87139751620210297
Radikale Venstre162469517901480
Konservative2743241833282731
Nye Borgerlige0000
SF1901478411141325
Liberal Alliance001633731
Dansk Folkeparti1947223352824779
Venstre11429930870956573
Enhedslisten1173106746123818


Alternativet0001140
Andre partier2814177331521436


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik