Hvordan fungerer medierne egentlig, og har vi de medier, vi fortjener? Dette spørgsmål vil blive belyst af Troels Myhlenberg, der med sin baggrund som nyhedsvært, chefredaktør og højskoleforstander, vil dele sin indsigt i mediernes rolle i vores moderne samfund.
Mediernes indflydelse og etiske overvejelserForedraget vil tage fat på, hvem der bestemmer, hvad der skal bringes i medierne, og hvilke etiske dilemmaer der ligger bag nyhedsdækningen i en verden præget af store omvæltninger og uro.
Troels Myhlenberg vil også diskutere, hvorfor nyheder ofte skal formidles i et hurtigt tempo, og hvordan det enkelte menneske kan påvirke mediernes versioner af virkeligheden.
Praktisk information
Dato: Onsdag 25. februar 2026
Tid: Kl. 14:30
Sted: Menighedshuset, Vor Frue Kirke, Frue Kirkestræde 4, 5700 Svendborg
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her