Christian Liebergreen er kendt for sine utrolige bedrifter som eventyrer, skibsfører og ekspeditionsleder, og nu kan du høre hans fascinerende historie i foredraget "Ikke to bølger er ens". Liebergreen vil tage deltagerne med på en rejse gennem sine 26 måneder med Siriuspatruljen i det nordøstlige Grønland og hans imponerende solo jordomsejling, der varede 260 dage uden stop.
Foredraget giver et unikt indblik i de udfordringer og oplevelser, der følger med et liv fyldt med eventyr. Christian Liebergreens eventyrlyst har ført ham til nogle af de mest imponerende steder på jorden, og nu har du chancen for at høre om dem direkte fra kilden.
Praktisk informationDato: Torsdag den 5. marts 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Konfirmandstuen ved Thurø Kirke, Kirkestræde 10, Thurø, 5700 Svendborg
Entré: 75 kr. for ikke-medlemmer, betaling ved døren fra kl. 18.50
Målgruppe: Alle
Læs mere om medlemskab og fuld beskrivelse i kirkebladet.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her