Den 9. februar kl. 14.00 inviterer Sydfynsk Folkemusikforening - Folk for Folk til en spændende familiekoncert med det prisvindende band Phønix i Svendborg Forsamlingshus. Med en entré på kun 50 kr. pr. voksen og gratis adgang for børn under 15 år, er det en oplagt mulighed for en hyggelig dag med familien.
En unik musikoplevelse for hele familienPhønix vil tage jer med ind i en verden af gamle melodier, sange, remser og rytmer, der er dybt forankret i den danske musikkultur. Med instrumenter som basklarinet, norsk seljefløjte, harmonika og percussion, skaber Phønix et unikt lydunivers, der både fascinerer og begejstrer.
Koncerten varer ca. 45 minutter og er arrangeret i samarbejde med Levende Musik i Skolen. Efter koncerten er der mulighed for at hygge sig, tale sammen og måske endda få en snak med musikerne.
Praktisk informationDato: Søndag den 9. februar 2025
Tid: Kl. 14.00
Sted: Svendborg Forsamlingshus, Lundevej 2, 5700 Svendborg
Entré: 50 kr. (Børn under 15 år gratis)
Arrangør: Sydfynsk Folkemusikforening - Folk for Folk
Billetter: Køb billetter her
Se mere på: www.folkforfolk.dk
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her